Czym wyróżniamy się my Polacy jako naród?

0
5065

Polacy to naród, który odznacza się wysokim stopniem zaradności życiowej. Radzimy sobie całkiem nieźle zarówno w lepszych czasach jak i w kryzysie. Można to było zauważyć nie tak dawno, gdy cała Europa pogrążona była w kryzysie finansowym, natomiast w Polsce nadal można było obserwować niewielki wzrost gospodarczy.

Polska to kraj o stosunkowo wysokim bezrobociu i niskich zarobkach. Pomimo tego, że zarabiamy niewiele, Polacy radzą sobie całkiem nieźle. Oczywiście czasami posiłkujemy się zakupami na raty, szybkim kredytem lub pożyczką pozabankową ale generalnie wiążemy koniec z końcem. W naszym kraju jest wiele dobrze wykształconych osób, inna sprawa, że niestety często nie mają oni szansy pracować w swoim wyuczonym zawodzie.

Polska to kraj, którego zdecydowanie nie można określić mianem opiekuńczego. Opieka socjalna jest u nas stosunkowo mało rozwinięta. Mamy niskie zasiłki dla bezrobotnych i w dodatku otrzymuje je tylko niewielki procent osób pozostających bez pracy. Bardzo skromne świadczenia otrzymują także rodzice małych dzieci oraz renciści. Nie jest również łatwo uzyskać stały zasiłek z opieki społecznej, a jeśli już się komuś to udaje to i tak zbyt wiele na takim rozwiązaniu nie skorzysta, gdyż zasiłki te są wyjątkowo niskie.

W Polsce bardzo trudno jest także uzyskać mieszkanie od państwa. Na własne mieszkanie kupione na wolnym rynku trzeba odkładać pieniądze przez wiele lat. Wszystko to sprawia, że Polacy, którzy nie mają pieniędzy zmuszeni są do wzmożonej aktywności na co dzień. Radzą sobie oni na różne sposoby, nie zawsze legalne. Niestety bardzo dużo osób zarabia pieniądze w ramach szarej strefy. Nie brakuje też takich, którzy żyją z przemytu czy zbierania złomu i makulatury. Niskie, krajowe zarobki wiele osób zmotywowały do tego, aby szukać pracy poza granicami kraju. Uzyskują oni tam dużo wyższe pensje i bardzo często dużą część tych pieniędzy przesyłają do kraju napędzając polską gospodarkę.

Zaradność Polaków wynika także z faktu, że wiele czynności potrafimy wykonywać samodzielnie. Bardzo często dziwi to obcokrajowców, którzy w momencie gdy zepsuje im się jakaś rzecz po prostu kupują nową. Polak natomiast wiele przedmiotów potrafi sam naprawić. Samodzielnie wykonujemy także drobne prace remontowe, wykończeniowe i porządkowe. Potrafimy tanio zorganizować sobie wyjazdy wakacyjne czy ciekawe rozrywki z przyjaciółmi. Europejczycy goszczący w Polsce dziwią się więc, że przy tak niskich zarobkach żyjemy na tak dobrym poziomie.