Porównanie kredytów gotówkowych

Zwykła pożyczka pozabankowa to dla Ciebie za mało? Sprawdź w jednym miejscu najlepsze kredyty gotówkowe oferowane w polskich bankach. Porównaj oprocentowanie, okres kredytowania oraz maksymalną kwotę i sprawdź szczegóły na stronie banku.

Nazwa
instytucji
Informacje dodatkowe
szczegóły dostępne na stronie oferty
Okres spłatyMax. KWOTASprawdź
szczegóły
PKO BPMini Ratka do 24 000 zł bez zaświadczeń
+ wakacje kredytowe do 3 m-cy + możliwość konsolidacji kredytów
+ oprocentowanie + prowizja ustalane indywidualnie
+ atrakcyjne warunki dla rodzin wielodzietnych;
1-96 m-cy
(do 8 lat)
120 000,00 zł
Alior BankPożyczka z mikrokosztami
+ Kwota pożyczki do 200 000 zł
+ RRSO 13,7%
24-60 m-cy200 000,00 zł
EurobankKredyt gotówkowy w Eurobanku
kwota kredytu do 150 000 zł (RRSO: 22,13%)
3-108 m-cy
(do 9 lat)
150 000,00 zł
T-Mobile Usługi BankowePożyczka w T-Mobile Usługi Bankowe
+ brak konieczności wizyty w oddziale
+ gotówka nawet tego samego dnia
+ RRSO: 16,93% dla kredytu 23 126 zł,
do zapłaty 33 362,98 zł
3-120 m-cy
(do 10 lat)
200 000,00 zł
Millennium BankPożyczka Gotówkowa w Banku Millennium
+ wstępna decyzja nawet w 15 minut online, a wypłata w 1 dzień,
+ gwarancja najniższego oprocentowanie albo zwrot pieniędzy
+ RRSO 19,75% dla kredytu 10 498,54 zł, do zapłaty 17 415,96 zł
+ w promocji „100 zł raty za każde 5 000 zł pożyczki”: RRSO wynosi 7,68%
dla kredytu 5 000 zł do zapłaty 6 000 zł
6-84 m-cy
(do 7 lat)
150 000,00 zł
Pamiętaj, że atrakcyjnie niskie oprocentowanie to tylko jeden z parametrów pożyczki. W celu uzyskania pełnego kosztu kredytu, zwróć uwagę także na prowizję, RRSO, wymagane ubezpieczenie oraz inne ewentualne koszty bankowe.

Jakie parametry wpływają na koszt kredytu gotówkowego?

W porównaniu do firm pozabankowych, banki udzielające kredytów podlegają o wiele bardziej restrykcyjnym regulacjom oraz kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Nie mniej jednak nie oznacza to, iż możemy być mniej ostrożni. Kredyty bankowe na pierwszy rzut oka zazwyczaj przyciągają atrakcyjnymi warunkami w postaci: niskiego oprocentowania, braku prowizji czy darmowemu ubezpieczeniu. Należy jednak pamiętać, że na ostateczny koszt kredytu ma wpływ kilka parametrów, które zazwyczaj nie są oczywiste lub po prostu bywają nie zrozumiałem dla zwykłego Kowalskiego. Poniżej przedstawiamy na co uważać przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy. Dzięki temu będziesz wiedzieć na co uważać i jak porównać ze sobą oferty.

Oprocentowanie kredytu oraz marża/prowizja banku

Oprocentowanie kredytu oraz marża (prowizja) banku to podstawowe koszty pożyczki gotówkowej. Banki często kuszą atrakcyjną wartością jednego parametru więc koniecznie zwróćmy uwagę na każdy z nich. Oprocentowanie wpływa bezpośrednio na wysokość odsetek i jest zależne od aktualnej sytuacji ekonomicznej. Natomiast marża lub prowizja jest uzależniona od kwoty kredytu, naszej zdolności kredytowej czy innych produktów finansowych posiadanych w danym banku (np. konto osobiste lub karta kredytowa).

Miesięczne raty: równe czy malejące?

Zarówno w przypadku niektórych pożyczek pozabankowych na raty oraz kredytów bankowych, mamy do wyboru raty równe oraz malejące. Niezależnie od tego który rodzaj rat wybierzemy, w obu przypadkach będziemy spłacać identyczną wartość kapitału. Różnica występuje w wysokości odsetek w poszczególnych ratach.

W przypadku równych rat, na początku spłacamy większą część odsetek, niż kapitału. Przy wyborze rat malejących kwota kapitału w każdej racie jest równa, a zmniejsza się wyłącznie kwota odsetek. Z tego względu przez pierwsze od kilku do kilkudziesięciu miesięcy (kilkanaście) w zależności od długości okresu kredytu, rata malejąca jest znacznie wyższa niż rata równa w tym samym okresie. Weźmy pod uwagę czy jesteśmy w stanie obciążyć nasz budżet przez początkowy okres spłaty kredytu.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego

Każdy bank stosuje własną politykę w tym zakresie ale generalnie w każdym przypadku istnieją 2 warianty kredytu: z ubezpieczeniem lub bez. Ubezpieczenie zazwyczaj wiąże się dodatkowymi kosztami (np. wyższe oprocentowanie) ale dzięki temu mamy uzyskać większe szanse na pozytywną decyzję kredytową oraz dodatkową ochronę. W praktyce okazuje się jednak, że ubezpieczenie jest niewiele warte i nawet w przypadku utraty pracy czy choroby, Ubezpieczyciel nie zacznie spłacać za nas zobowiązań. Przyjrzyjmy się szczegółowo warunkom ubezpieczenia lub po prostu zrezygnujmy z niego całkowicie.

Okres kredytowania

Długość kredytu ma bezpośredni wpływ na wysokość naszej miesięcznej raty. Powinniśmy dobrze zastanowić się nad tym, jaka wysokość raty będzie odpowiednia dla naszego budżetu. Z punktu widzenia płynności finansowej, lepiej wydłużyć okres spłaty, niż borykać się z nadmiernie wysoką ratą. Ostatecznie zawsze możemy dokonać wcześniejszej spłaty kredytu lub po prostu nadpłacać go w miarę naszych możliwości.